15 GRUDNIA

ADOPTUJ STATEK
Dnia 14 grudnia  2017 roku odbyło się pierwsze spotkanie z projektu "Adoptuj Statek", który  ma na celu popularyzację branży morskiej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Został wymyślony 
i wdrożony po raz pierwszy na Cyprze. Uczestnikami naszej edycji  spotkania byli uczniowie klasy IV Szkoły Filialnej w Siecieborzycach. Projekt realizowany jest przez Oddział dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie, do którego włączyła się filia biblioteczna w Siecieborzycach przy współpracy z panią Marią Bednarek wychowawczynią klasy IV. Dzieci na spotkaniu  dowiedziały się m.in.: dlaczego statek pływa, co to są tzw. linie zmiany daty ("nasza" załoga statku płynąc z Taurangi do Valparaiso miała dwa razy wtorek), wiemy, jak i ile godzin pracuje na statku kapitan, widzieliśmy ćwiczenia łodzi ratunkowych, widzieliśmy pomieszczenia (mostek, siłownię, biuro pokładowe, messę oficerską) itd. Na zajęciach przeprowadziliśmy eksperyment, który pokazał nam jak działa prawo Archimedesa czyli: NA KAŻDE CIAŁO ZANURZONE W WODZIE DZIAŁA SIŁA WYPORU SKIEROWANA KU GÓRZE I RÓWNA CO DO WARTOŚCI CIĘŻAROWI WODY WYPARTEJ PRZEZ TO CIAŁO.
Z tego spotkania zgromadziliśmy dużo pytań, które prześlemy naszemu kapitanowi Jarkowi. Nasz statek to kontenerowiec MaerskLaunceston (widoczny na zdjęciu). Przed nami Meksyk, Japonia, Południowa Korea, Chile, Chiny, Nowa Zelandia itd.